Street workout v jiných zemích

 

Hrazdy a bradla se aktivně stavěly na stromech a u škol už v době SSSR hlavně za účelem přispění ke zdravému životnímu stylu mládeže. Se stejným záměrem byly zavedeny normy GTO - program tělovýchovné přípravy ve vzdělávacích, profesionálních a sportovních organizacích, které zahrnovaly také přítahy na hrazdě.

Už tehdy se začali mnozí mladí zajímat o pohyb a aktivně sportovat na hřištích. Je třeba také zmínit, že ne ve všech zemích najdeme podobná sportovní zařízení postavená venku.  

 

hrazda

 

Začátkem 21. století se s rozvojem internetu zvýšila také mezinárodní výměna informací. Zprávy a informace z jakéhokoliv koutu světa se staly dostupnějšími. V té době se na jedné stránce nabízející služby videohostingu začaly objevovat amatérské videoklipy se zvláštním cvičením na ulici (angl. Street workout).

 

streetworkout-hriste

 

Některé byly nazývány jako ghetto-trénink (angl. Ghetto workout), což mohlo mít spojitost s tím, že videa na internet vkládali afroameričané žijící v tzv. ghettech. Některá videa zaujala mládež na celém světě. Postupem času se zvyšoval počet příznivců v zemích SSSR, např. v Rusku, Kazachstánu, Polsku Bělorusku a na Ukrajině. 

 

workoutove-hriste

 

Těchto zájmů si všimly i úřední orgány a začala se stavět speciální hřiště s potřebným vybavením a prvky, důležitými pro správný „venkovní trénink“. Uvedený typ cvičení se označuje také jako venkovní fitness nebo jednoduše pouliční cvičení.

 

workoutove-hriste-zacvic

 

Nyní se už i v jiných zemích toto cvičení těší velké oblibě. Např. v Polsku, Česku, Slovensku a Německu se buduje čím dál více speciálně upravených hřišť, kde se vedou tréninky a organizují soutěže.  

 

Zdroj: wikipedie