Hrazda venkovní - hrazda na zahradu

 

Posilovací hrazdy nejsou jen pro muže. Na své si na ní totiž mohou přijít také ženy. Vyrábíme hrazdy pro muže i ženy všech věkových kategorií. Lze si určit výšku,délku a barvu.

hrazda

 Workout (trénování, hovor. venkovní fitness) je typ sportovní aktivity, zahrnujicí různé cviky províděné na sportovních hřištích, kde je základ bradla, žebřiny, horizontální žebříny a další konstrukce, nebo i bez jejich použití (na zemi). Klade se důraz na cvičení s vlastní vahou, rozvoj síly a vytrvalosti. Borci, kteří se workoutem zabývají si říkaji např.: workouteři, street workouteři, barbrothers či hrazdaři.

hrazda_venkovni

Hrazdy a bradla se aktivně stavěli na stromech, parcích a školách už od dob Československých hlavně za účelem zlepšení zdravému životnímu stylu . Už tehdy se mnozí zajímali o pohyb a aktivně sportovat na hrazdách. V této době se začali objevovat ruzné amatérské videa ,kde se cvičilo na  ulici tzv. Street workout. Nejvíce na internet vkládali videa afroameričané žijící v tzv. ghettech. 

hrazda_pro_deti

 Některá videa byla velmi populární a zaujala mnoho lidí po světě. Těchto zájmů si všimly i úřední orgány a začala se stavět workoutové s potřebným vybavením a prvky, důležitými pro správný „venkovní trénink“. nebo-li venkovní fitness.

venkovni_hrazda_na_zahradu

 Workout se často zaměňuje s jiným druhem venkovního sportu jako je např. „pouliční gymnastika“, jež se vlastně také zrodila na venkovních hřištích. 

fitness_hriste

 Základní cviky:

Přítahy na hrazdě ve visu -  při kvalitním provedení je třeba bradu dostat až nad úroveň hrazdy. Těžší varianta cviku - pomocí různých uchopení rukou (nadhmatem, podhmatem, široké, úzké, zkřížené), přítahy za hlavu, na jedné ruce, s postupnou výměnou rukou, s imitací chůze (styl robota), se závažím, horizontálních přítahů (známé také jako "psací stroj") nalevo nebo napravo (vpřed-vzad), přičemž je brada nad hrazdou (ruce je nutné propínat v loktech), přítahů v předním visu atd. 

venkovni_hrazda

Muscle up -  pro jeho správné provedení je nutné při zdvihu nahoru nad hrazdu i spuštění dolů plně propnout lokty, vyvarovat se setrvačných a škubavých pohybů.             Kliky - provádí se ve vzporu vleže, poté pokrčíme ruce v loktech, spouštíme tělo do paralely se zemí, následně napřímíme paže, vracíme se do původní polohy. Existuje spousta stylů a obtížností s variantami rozložení rukou (na šířku), opory rukou (dlaň, pěst, prsty atd.), výška opory (např. "Hanibalovy kliky", které se provádí jako klasické kliky, ale ruce se kladou na vyvýšené místo asi 30-70 cm. V tomto případě je povoleno spustit tělo níže přední opory, v jiném případě se na zvýšené místo umisťují nohy).

venkovni_posilovaci_stroj_hrazda

 Kliky na bradlech - při zdvihu nahoru nad hrazdu zcela propnout lokty, při spouštění pokrčit lokty do pravého úhlu nebo méně, tělo by se mělo zvedat a spouštět ve vertikální poloze bez náklonu trupu vpřed. Mnohem náročnější verze cviku - kliky na bradlech v horizontální poloze (při výkonu tohoto cviku je nutné kontrolovat polohu těla striktně v horizontální poloze) a ve stojce na rukou (snažte se tělo držet zpříma, bez naklonění vpřed nebo vzad, ruce svisle k zemi).
 

hrazda-na-shyby

 Přední vis - může se provádět také jako statický cvik, s udržením trupu těla v horizontální poloze k zemi, kdy ruce se drží za břevno hrazdy (břevno se nachází před cvičícím); nebo jako cvik na opakování se zvednutým trupem do "horizontu". Náročnější verze cviku se provádí za pomoci pouze jedné ruky, držící se prsty za hrazdu při současné rotaci boků ve visu atd. 

hriste_piccolino

 Při většině cviků se užívá pouze váha vlastního těla (kalistenika), avšak v některých případech se mohou použít závaží (tím může posloužit také partner).

  Pro výběr z venkovních hrazd klikněte zde  

 

 

Zdroj: Wikipedie