Jak udělat první shyb - přítah na hrazdě. Zásobník cviků (díl 3).


ruckovaci_zebrik

V celém videu vás provedu jednotlivými přípravnými cviky, díky kterým byste svůj první shyb měli zvládnout. Je nutné ale podoktnout, že to, do kolika dní ho zvládnete udělat, může trvat různě. Záleží na vaší momentální fyzické kondici a také síle.

venkovni_fitness_2

První nejdůležitější věcí, je se správně protáhnout a svaly zahřát. Protažením je uvolníme a povolíme a zahřátím je připravíme na náročnější pohyb.

Jedním z prvních přípravných cviků, který můžete dělat kdekoliv, je klik. Tento cvik pomáhá zesílit především ruce a pomůže vám tak získat základní sílu. Klik posiluje ramena, prsa, bicepsy, tricepsy, hořejší část zad jako široký sval zádový, oblé a pod hřebenové svaly a trapézy, a nakonec i celé břicho.
Dalším cvikem jsou poloviční přítahy ze země. Tento cvik je skvělou přípravou na shyby a jednou z nejdůležitějších složek na to, abyste shyb zvládli. Posiluje především bicepsy, ramena a horní část zad.

hrazdy do pokoje

Přítahy ze země, kde můžete využít podpory nohou, jsou jednou ze simulací shybu. Tělu tak dáváte okusit nové signály, aby mohlo růst a obnovovat potrhaná svalová vlákna. Tím se tělo lépe na shyb připraví. Pokud nemáte ve svém okolí hrazdu, zkuste být kreativní a použijte, co se dá – stůl, plot anebo zábradlí.

Visení je jednou z nejvíce podceňovaných složek přípravy, která je avšak také velmi esenciální. Lidem se často stává, že shyb nedají právě proto, protože je opustí jejich úchop a už déle na hrazdě nevydrží. Díky pevnějšímu úchopu, máte větší sílu. Pro silnější úchop zkuste u visení hrazdu držet tak pevně, jako kdybyste ji chtěli rozdrtit. Výdrž a úchop, který zde získáte, se poté přenese i do dalších vašich cviků a budete je moct dělat lépe.

venkovni_hrazda_workout

Lopatkové shyby se provádí zatnutím lopatek k sobě. Snažíte se přitáhnout, ale musíme mít propnuté lokty, a zaklonit se lehce dozadu. Tento cvik zaměřený na aktivaci trapézů, tedy horní střední část zad.

Shyby s odporovou gumou jsou další skvělou simulací přítahu. Zde si už plně nacvičujete shyb, akorát k tomu máte menší dopomoc. Pokud nemáte u sebe žádné odporové gumy, může vám někdo dělat oporu rukama.
Negativní shyby nám procvičuji ty samé povrchové a hluboké svaly, jako když děláme přítah. Negativní se jmenuje z toho důvodu, že jdeme opačný pohyb než ten, který požadujeme, např. na místo nahoru, jdeme dolů. Čím pomalejší, tím je cvik efektivnější. Na hrazdu zkuste doskočit nebo si nějak pomozte a vylezte na ni.

hrazda_1

Konečně se dostáváme ke shybu. Všeobecně jednodušším typem shybu je shyb podhmatem. Ten většina lidí udělá dříve, než přítah nadhmatem. U přítahu podhmatem nejprve zatneme břicho a poté se rukama přitahujeme, až dáme bradu nad hrazdu. Tento druh shybu nám aktivuje zadní sval deltový, široký sval zádový, břicho, předloktí, bicepsy a střed zad.

A zde je cíl celého našeho snažení. Shyb nadhmatem. Shyb nadhmatem je podhmatu velmi podobný, akorát nám zapojuje celá záda, ramena a břicho aktivováno příliš není.
Co se týče úchopu, záleží na tom, jaký typ shybu chcete provést, a tak ruce mohou být různě daleko. Úchop může být s palcem nad, ale s palcem pod, získáme větší sílu v úchopu.

jak_cvicit_na_hrazde

Všechna tato cvičení vás posílí a připraví na všemožné typy shybů či náročnější cviky.
Nyní se možná ptáte, proč jsem natočil tento tutoriál? Rozhodl jsem se začít točit to, čím žiju. Což je pohyb. Pokud máte nápady na další videa, rád je uvítám. Já vám děkuji za zhlédnutí a budu se těšit u dalšího videa.

   Více z nabídky venkovních hrazd klikněte zde