Jak rozvíjet motoriku dítěte?

Cvičení a motorika dítěte na prolézačce či hrazdě.

Jak se říká, někdo je od přírody tak trochu nešika, jiný už v první třídě exceluje v kroužku keramiky. Svět není fér, ale i malému slůněti v porcelánu můžete pomoci s koordinací pohybů nebo zlepšit obratnost. Jak? Trénujte spolu rozvoj hrubé a jemné motoriky. Sepsali jsme pro vás pár informací jak na trénink hrou a přizpůsobení věku dítěte.

hřiště pro děti

Když dnešní velcí byli malí, odhodili po vyučování aktovky do kouta, ti svědomitější ještě narychlo spíchli domácí úkoly a upalovali ven. Hráli na schovku, skákali panáka nebo gumu, čutali si s míčem a dělali veletoče na klepadle koberců. Tělocvik měli de facto každý den.

venkovní hrazda na zahradu

 
Odpoledne dnešních dětí vypadají obvykle jinak. Nejsou však horší ani línější než my. Jen žijí v jiné době. Na rozdíl od nás mohou volit z většího počtu aktivit, mezi kterými jsou bohatě zastoupeny počítačové hry. Těmi, kdo všechny ty hry vymysleli, jsou dospělí, a není proto fér dětem vyvalování u počítače vyčítat. Naším úkolem je nabídnout jim zajímavější zábavu, která jim třeba pomůže v rozvoji obratnosti. 
 
 
detsky_pokoj_zebriny
 

HRUBÁ A JEMNÁ ?

Motorika se dělí jen na hrubou (tzn. koordinace celého těla) a jemnou (ta obnáší práci našich rukou). Podle uznávaných vývojových psycholožek úroveň jejího rozvoje závisí na zralosti dětského mozku, množství svalových vláken, zdravém nervovém systému a také na tom, jak často ji děti procvičují. Každý věk si ale žádá svoje hry. 
 
hrazda pro děti
 

OD 3 LET

Třetí svíčka na dortu je znamením, že můžete začít s tréninkem koordinace pohybu. Kutálejte si s míčem, tleskejte do písničky nebo naučte potomka holubičku! S dopomocí může už na prolézačky.
 
 
hrazda_pro_deti_1

OD 4 LET

V tomto věku už si dítě užije návštěvu na dětském hřišti, a ne jen na pískovišti. Hodinka dvě tělocviku na prolézačkách, houpačce a hrazdě jeho obratnosti jedině prospějí i za cenu odřeného kolene. Ve jménu cvičení jemné motoriky seznamte dítě s nůžkami, navlékejte korálky a malujte na větší plochy. Odrolujte tedy pořádný kus balicího papíru nebo rovnou vyrazte do parku a křídami projasněte šeď betonových cestiček!
 
 
dětská hrazda na zahradu

OD 5 LET

Nejvyšší čas slavnostně propíchnout nafukovací kruh nebo křidélka! Nejdřív tedy dítě naučte plavat. Nastává taky vhodná doba k prvním kolektivním hrám. Doma hrají prim pastelky. Zkuste se v kreslení zaměřit na vázané prvky. Malujte s dítětem osmičky, zuby (třeba pořádného krokodýla), trénujte obloučky. Překreslujte obrázky podle předlohy. Chodte na prolézačky.
 
 
cvičení venku
 
 

OD 6 LET

S šestiletým dítětem už můžete podniknout i celkem dobrodružné výpravy. V rodinách horolezců přichází vhodný čas na první přikládání ke skále. Spoustu legrace však pořídíte i v lanovém centru, nebo na hrazdách. Některé děti v šesti letech už nosí školní aktovku, takže jemnou motoriku procvičují při psaní. 
 
 
cvičení pro děti

OD 7 LET

V tomto věku už je malý člověk schopný chápat pravidla hry a týmové spolupráce. Takže když dítě přihlásíte na gymnastiku, uděláte dobře. Připravte se na to, že je tyhle aktivity taky chytnou, a věřte, že není třeba se za to stydět. Raději se do toho pusťte a užijte si to snima. 
 
 
 hrazdy_na_zahradu
 
 
Více z nabídky venkovních hrazd: klikněte zde.
Více z nabídky žebřin a hrazd na doma: klikněte zde.