Vánoční objednávky atypické výroby přijímáme do 9.12. Zboží skladem odesíláme do 20.12.2019. Děkujeme za pochopení.

Jak rozvíjet motoriku dítěte?

 

Jak se řiká, někdo je od přírody tak trochu nešika, jiný už v první třídě exceluje v kroužku keramiky. Svět není fér, ale i malému slůněti v porcelánu můžete pomoci s koordinací pohybů nebo zlepšit obratnost. Jak? Trénujte spolu rozvoj hrubé a jemné motoriky. Sepsali jsme pro vás pár informácí jak na trénink hrou a přizpůsobení věku dítěte.

 

venkovni-hriste-colmex

 

Když dnešní velcí byli malí, odhodili po vyučování aktovky do kouta, ti svědomitější ještě narychlo spíchli domácí úkoly a upalovali ven. Hráli na schovku, skákali panáka nebo gumu, čutali si s míčem a dělali veletoče na klepadle koberců. Tělocvik měli de facto každý den.
 
Odpoledne dnešních dětí vypadají obvykle jinak. Nejsou však horší ani línější než my. Jen žijí v jiné době. Na rozdíl od nás mohou volit z většího počtu aktivit, mezi kterými jsou bohatě zastoupeny počítačové hry. Těmi, kdo všechny ty hry vymysleli, jsou dospělí, a není proto fér dětem vyvalování u počítače vyčítat. Naším úkolem je nabídnout jim zajímavější zábavu, která jim třeba pomůže v rozvoji obratnosti. 
 

HRUBÁ A JEMNÁ ?

Motorika se dělí jen na hrubou (tzn. koordinace celého těla) a jemnou (ta obnáší práci našich rukou). Podle uznávaných vývojových psycholožek úroveň jejího rozvoje závisí na zralosti dětského mozku, množství svalových vláken, zdravém nervovém systému a také na tom, jak často ji děti procvičují. Každý věk si ale žádá svoje hry. 
 
 
hrazda-na-stenu
 

OD 3 LET

Třetí svíčka na dortu je znamením, že můžete začít s tréninkem koordinace pohybu. Kutálejte si s míčem, tleskejte do písničky nebo naučte potomka holubičku! 

OD 4 LET

V tomto věku už si dítě užije návštěvu na dětském hřišti, a ne jen na pískovišti. Hodinka dvě tělocviku na prolézačkách, houpačce a hrazdě jeho obratnosti jedině prospějí i za cenu odřeného kolene. Ve jménu cvičení jemné motoriky seznamte dítě s nůžkami, navlékejte korálky a malujte na větší plochy. Odrolujte tedy pořádný kus balicího papíru nebo rovnou vyrazte do parku a křídami projasněte šeď betonových cestiček!

OD 5 LET

Nejvyšší čas slavnostně propíchnout nafukovací kruh nebo křidélka! Nejdřív tedy dítě naučte plavat. Nastává taky vhodná doba k prvním kolektivním hrám. Doma hrají prim pastelky. Zkuste se v kreslení zaměřit na vázané prvky. Malujte s dítětem osmičky, zuby (třeba pořádného krokodýla), trénujte obloučky. Překreslujte obrázky podle předlohy. 

OD 6 LET

S šestiletým dítětem už můžete podniknout i celkem dobrodružné výpravy. V rodinách horolezců přichází vhodný čas na první přikládání ke skále. Spoustu legrace však pořídíte i v lanovém centru, nebo na hrazdách. Některé děti v šesti letech už nosí školní aktovku, takže jemnou motoriku procvičují při psaní. 

OD 7 LET

V tomto věku už je malý člověk schopný chápat pravidla hry a týmové spolupráce. Takže když dítě přihlásíte na gymnastiku, uděláte dobře. Připravte se na to, že je tyhle aktivity taky chytnou, a věřte, že není třeba se za to stydět. Raději se do toho pusťte a užijte si to snima. 
 
 
shyby-na-hrazdě
 
 
 
Více z nabídky venkovních hrazd: klikněte zde.
 
Více z nabídky žebřin a hrazd na doma: klikněte zde.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
+420 792 505 354 (Po-Čt 9-16hod)