Venkovní hrazda na shyby

 

Už jsou pryč ty doby, kdy jste nesnášeli cvičení na hrazdě při tělocviku. Posilovací hrazda, kterou si v poslední době čím dál častěji pořizujeme domů je jiná. 

A především na ní můžeme cvičit, aniž by nás tělocvikář nutil k nepředstavitelným  výkonům před celým kolektivem. K čemu je dobrá a komu by rozhodně neměla  chybět doma? 

venkovni_hrazdy_fitpark

venkovni_hrazda_cerna

Hrazda už dávno není jen záležitostí tělocvičen a posiloven i když v  nich samozřejmě zůstává. Jednoduchá hrazda se dá sehnat od 1800 korun, ale ty  vychytanější stojí několik tisícovek.

venkovni_hrazda_workout

Primárně jde o procvičení horní poloviny těla. Procvičení rukou, prsních svalů, zad a břicha. Cvičením na ní tyto partie posílíte, zpevníte a dáte sbohem bolesti zad. Kulturisti posilovací hrazdu přímo milují – skvěle se na ní pracuje na nabírání svalové hmoty do šířky. 

Mezi nejpopulárnější a nejefektivnější cviky patří samozřejmě shyby, při nichž se na hrazdu zavěsíme a necháme ustálit tělo, aby se nekývalo. Poté se přitahujeme, abychom bradu dali na úroveň hrazdy.

hrazda_venkovni

U shybů se obvykle řeší šířka úchopu – při širším úchopu je cvik jednodušší, při užším těžší – a také podhmat a nadhmat. Zatímco úchop podhmatem je přívětivější pro začátečníky, pokročilejší zvládnou i shyby s nadhmatem, při němž dochází k posilování jiných svalových skupin. Dále se dají kombinovat různé verianty úchopu podle typu posilovací hrazdy.

venkovni_hrazda

POSILOVACÍ HRAZDA NENÍ JEN PRO MUŽE! Vyvraťme ihned mýtus, že na hrazdu patří jen pro může. Na své si na ní totiž mohou přijít i ženy, a to v takové míře, jakou si samy vyberou. U většiny z nich je pochopitelné, že nechce mít široká a tak vypracovaná záda jako muži.

jak_cvicit_na_hrazde

VÍTE, CO NA POSILOVACÍ HRAZDĚ PROCVIČUJETE? Ať už na hrazdě děláme jakékoli cviky, vždy do cvičení zapojujeme velký zádový sval a podstatnou roli hrají bicepsy. Při různých cvicích se další svalové partie mění – nejčastěji jde o ramenní pletenec a trapézy. Budete-li se cvičení na hrazdě věnovat delší dobu a pravidelně, bude postupně docházet k posílení trupu. Hlavním efektem cvičení na hrazdě je tvarování trupu do tvaru písmena V.

hrazda_na_zahradu_venkovni

  • Úchop podhmatem – jde o jednodušší úchop a zabírají při něm bicepsy
  • Úchop nadhmatem – těžší úchop, posilujeme při něm spíše předloktí a velký zádový sval
  • Široký úchop – dáme-li ruce při přítahu daleko od sebe, pracovat budou především svalové partie na zádech
  • Střední úchop (na šířku ramen) – při tomto úchopu se váha rozprostře mezi záda a paže
  • Úzký úchop (méně než na šířku ramen) – váhu tahají z převážné části paže
  • a další složitjší cviky

JAK CVIČIT ABY VÁS TO NEOMRZELO?

Poproste o pomoc kámoše. V začátcích nedokážete shyby opakovat bez pomocníka, který vám bude alespoň trochu pomáhat nadlehčovat nohy. Další možností je pomoci si například pomocí gumového pásu,který vám ulehčí shyb např o 5kg ale táke i 50kg. Také můžete trénovat ve visu,uvidíte ze za 14 dní se vám bude dařit lépe.

Cvičte na hrazdě z počátku lehce každý den, tělo si zvykne na zátěž a získáte větší sílu. Pro začátek stačí 1 přítah. Se správností provádění cviků by vám měl alespoň jednou poradit instruktor, abyste je později sami neprováděli chybně.

JAK VYBRAT HRAZDU, KTERÁ VÁM BUDE VYHOVOVAT?

Při výběru hrazdy musíme sledovat hned několik věcí – kvalitu provedení (za nejlepší materiál považujeme ocel),možnosti použití, nosnost hrazdy. Vybírejte samozřejmě především podle toho, kam chcete hrazdu umístit. Zvolit si můžete hrazdu:

  • nástěnná hrazda – umisťuje se na zeď
  • hrazda do rohu- rohová hrazda – umisťuje se rohu místnosti
  • hrazda do stropu-stropní hrazda – takovou hrazdu je nutné navrtat do stropu, její výhodou je možnost uvázání boxovacího pytle, nebo TRX  
  • venkovní hrazda - hrazda se betunuje do země, nebo kotví do betonu.                                                                                                                                                                            

 

fitness-hriste_1

 

zebriny_do_bytu_1

 

Více z nabídky venkovních hrazd: klidněte zde.