Shyby na hrazdě a kliky na bradlech je základ

Shyby nadhmatem a širokým úchopem jsou základní variantou shybů. Tento pohyb je základem posilování pro zádové svalstvo. Proto doporučujeme shyby pro rozvoj zádových svalů. Jak by jsme shyby měli cvičit?

gymnasticka-hrazda

Začínejte shyby vždy s nataženýma rukama a shybujte alespoň k bradě. Pokud už nemůžete, zaměřte se raději na negativní opakování v celém rozsahu pohybu, přínos bude větší, než když budete shyby dělat nepoctivě, nebo-li cheating. Při cvičení shybů vás bude určitě lákat různě si pomáhat šviháním nohou. To vám však s rozvojem zádového svalstva nijak nepomůže. Překřižte si tedy nohy a cvičte shyby čistě jednoduše bez jakýchkoliv pohybů navíc.

gymnastika-hrazda-venkovni

Při shybování neustále stahujte lopatky dolů, aby zabíral široký sval zádový, na který je cvik nejvíce zaměřený. Nezapojuje se tedy horní část trapézového svalu. Při cvičení je to vidíte na poloze ramen, která je neustále vodorovně se zemí a nedochází k žádnému krčení, s kterým se často setkáváme .Před prvním shybem se pořádně nadechněte a při vytahování nahoru vydechujte. Při spouštění dolů se opět nadechněte a začněte s dalším opakování.

detska_venkovni-hrazda

Kliky na bradlech jsou velmi účinným cvikem na tricepsy, ale zároveň také na prsa a ramena. Na cvik jsou bohužel potřeba bradla ty naleznete v každé posilovně. V současné době se ale rozšiřují také venkovní posilovny, kde jsou bradla běžnou součástí výbavy.

hrazda-na-shyby

Varinaty kliků na bradlech je mnoho. První je předklonit se dopředu a nohy dát před sebe. Přenesete  tím zátěž na prsní svalstvo. Větší zátež na tricepsy dosáhnete tím, že budete tlačit lokty co nejvíce k tělu. Pokud by jste si chtěli cvičení ztížit, lze si zavěsit na vzpěračský pás závaží. Nejlepší je si zavěsit klasický kotouč.

hrazda-jan-kares

Pokud jste už pokročilejší lze pomalinku zkoušet další cviky, jako je např. Back Lever či zachycení krkem, ale je to vše na vlastní nebezpečí!Jste zavěšeni na hrazdě s rukama za zády, které se drží hrazdy. Při tomto cviku zapojíte celou zadní stranu těla. První je vhodné trénovat variantu s nohama ve skrčené pozici. Pak můžete začít narovnávat jednu nohu, pak druhou, až se dosáhnete kompletního cviku. 

posilovaci-hrazda_1

Pro nabídku venkovních hrazd: klikněte zde.